Африкански куп на нации 1959

Африкански куп на нации во 1959 година — 2-во африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Обединета Арапска Република од 22 мај до 29 мај 1959 година. На ова првенство учество зеле 3 репрезентации. Вкупно биле одиграни 3 натпревари.

Африкански куп на нации 1959
كأس الأمم الأفريقية لكرة القدم
Африкански куп на нации 1959
Општо за првенството
Домаќин(и) ОАР
      стадиони 1
Период на одржување 22 мај - 29 мај 1959
Број на учесници 3
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Обединета Арапска Република
Silver medal.svg Второ место  Судан
Bronze medal.svg Трето место  Етиопија
Статистички податоци за првенството
1957
1962

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Обединета Арапска Република.

СтадиониУреди

Каиро
Стадион Ал Ахли
Капацитет: 25,000
 

НатпревариУреди

22 мај 1959
Обединета Арапска Република   4–0   Етиопија Стадион Ал Ахли, Каиро
Гледачи: 30.000
Извештај

25 мај 1959
Судан   1–0   Етиопија Стадион Ал Ахли, Каиро
Гледачи: 20.000
Извештај

29 мај 1959
Обединета Арапска Република   2–1   Судан Стадион Ал Ахли, Каиро
Гледачи: 30.000
Извештај

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации (1959) 
 
Обединета Арапска Република
2-ра титула

Надворешни врскиУреди