Асеновград (бугарски: Асеновград) — град во Јужна Бугарија, административен центар на општината Асеновград во Пловдивската Област. Има население од околу 51.601 жители (2022).[1]

Асеновград
Асеновград
град
Улица во Асеновград
Улица во Асеновград
Асеновград is located in Бугарија
Асеновград
Асеновград
Местоположба на Асеновград во Бугарија
Координати: 42°0′29.47″N 24°52′38.26″E / 42.0081861° СГШ; 24.8772944° ИГД / 42.0081861; 24.8772944
ЗемјаБугарија
ОбластПловдив
ОпштинаАсеновград
Управа
 • ГрадоначалникХристо Грудев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна78,01 км2 (30,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000269000000269 м
Население (2022)
 • Вкупно51,601
 • Густина660/км2 (1,700/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4230
Повик. бр.+359 0331
Мреж. местоasenovgrad.bg

Асеновград е наследник на античкиот Стенимахос (грчки јазик:Στενήμαχος). Градот првпат се споменува 700 години пред новата ера. На 2 км јужно од градот се наоѓа средновековната Асенова тврдина на бугарскиот цар Иван Асен II.

Географија и местоположба уреди

Градот се наоѓа во клисурата на реката Асеница, на нејзиниот излез од Родопите кон Горнотракиската Низина. Поради оваа причина, општината Асеновград формира природна врска помеѓу Централна Бугарија, Централните Родопи и Белото Море. Оддалечен е на 19 километри од регионалниот центар Пловдив и 167 км од главниот град Софија.

Галерија уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди