Арнем

(Пренасочено од Арнхем)

Арнхем (Јужно-гилдерашки дијалект: Èrnem) — град и општина во источниот дел на Холандија, главен град на провинцијата Гелдерланд и се наоѓа на двата брега на реките Недерaјн и Синт-Јансбек, што preтставувал извор на развојот на градот. Арнем имал население од 159.265 жители во 2019 година и е еден од поголемите градови Холандија. Општината е дел од метрополитенската област Арнхем-Најмеген, која има заедно 736.500 жители.[се бара извор] Тој е родното место на физичарот-нобеловец Хендрик Лоренц. Дел од својот живот тука минале и глумицата Одри Хепберн и сликарот М.К. Ешер.

Арнем
Град и општина
Arnhem Blick von der Grote Kerk Sint Eusebius 03.jpg
Arnhem, in het Musiskwartier voor Giro d'Italia poging2 foto6 2016-04-17 19.20.jpg2008-09 arnhem sabelspoort.JPG
Almost completed new traverses at Arnhem Central station with essent and Arcadis towers as background - panoramio.jpgSonsbeekweg Arnhem 3.jpg
2006-06-28 19.11 Arnhem, Koningstraat.JPG
Стрелката од врвот на часовникот: видена од црквата св. Еузебиус; Energiering склуптура на Сабелспурт; Сонсбегвех; градскиот центар св. Еузебиус' во позадина на ; Арнем Централ железничката станица; и Музик квартиер во центарот на градот
Знаме на АрнемГрб на Арнем
Highlighted position of Arnhem in a municipal map of Gelderland
Локација во Хелдерланд
ЗемјаХоландија
ПокраинаХелдерланд
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникАхмед Маркоуч (PvdA)
Површина[2]
 • Општина101,54 км2 (3,920 ми2)
 • Земјишна97,99 км2 (3,783 ми2)
 • Вода3,55 км2 (137 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001300000013 м
Население (Municipality, август 2017; Urban and Metro, мај 2014)[4][5]
 • Општинаdata missing
 • Густина1.598/км2 (4,140/ми2)
 • Градскo152.850
 • Метро361.048
ДемонимArnhemmer
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код6800–6846
Обласен код026
Мреж. местоarnhem.nl

Надворешни врскиУреди

  1. „Ахмед Маркоуч (градоначалник)“ (холандски). Општина Арнем. Посетено на 10 јуни 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 10 June 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.