Арбасиновец (Биљаник)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Арбасиновецархеолошко наоѓалиште во битолското село Биљаник. Претставува тумул од железно време. Се наоѓа северозападно од селото, до патот за селото Новаци, каде на површината се наоѓаат многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

Арбасиновец
археолошко наоѓалиште
Арбасиновец is located in Македонија
Арбасиновец
Местоположба на Арбасиновец во Македонија
Местоположба 41°2′21″N 21°29′24″E / 41.03917° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03917; 21.49000Координати: 41°2′21″N 21°29′24″E / 41.03917° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03917; 21.49000
Основни податоци
Место Биљаник
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069