Анета Мицевска македонска поп-фолк пејачка и поранешен член на музичката Група Молика, и глумица. Во својата кариера има испеано многу песни, од кои последниве година, има неколку песни испеано и со Јовица Наумчевски кој е дел од Група Молика.

Анета Мицевска
Животописни податоци
Роден(а)25 јули 1984(1984-07-25)(39 г.)
Битола, СР Македонија, СФРЈ
ПотеклоМакедонија
Жанровифолк, поп-фолк, македонска музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност1998 –сѐ уште

Дискографија

уреди

Албуми

уреди

Спотови

уреди
Спот Година Режисер
Добар знак 2008
Ништо ново 2008
Добра журка 2009
Имаш друга 2009
Ајше 2009 In production
Мојата Битола 2010
Лично Наде 2011 Box production
Слушни ме мајко стара 2011 Box production
Звезда водилка 2011
Ој девојче девојче 2014 In production
Скопска Црна Гора 2018 Art Studio
Љубовта е сила, моќ 2019 In production
Јовано Јованке 2020 Art Studio
Битола мој роден крај 2020 Art Studio
Дари ми љубов 2022 Art Studio

Филмографија

уреди
  • Патот до кенгурите“ (2012) - Анета Молика
  • Солза и смеа“ (2013) - Наставничката
  • Непријател“ (2020) - Анета

Надворешни врски

уреди