Андреј Љапчев

бугарски политичар

Андреј Тасев Љапчев (бугарски: Андрей Тасев Ляпчев; роден 1866 во Ресен, Отоманско Царство; починал 1933 во Софија, Бугарија) бил истакнат политичар и државник од Бугарија со потекло од Македонија.[1]

Андреј Тасев Љапчев
Андрей Тасев Ляпчев
22ри Премиер на Бугарија
На должноста
4 јануари 1926 – 29 јуни 1931
Монарх Борис III
Претходник Александар Цанков
Наследник Александар Малинов
Лични податоци
Роден(а) 30 ноември 1866(1866-11-30)
Ресен, Османлиска империја (денес Македонија)
Починал(а) 6 ноември 1933(1933-11-06) (возр. 66)
Софија, Бугарија
Почивалиште Централни софиски гробишта
Сопружник Констанца Љапчева
Од лево на десно, прв Ѓорче Петров, четврт Тодор Александров, шести Андреј Љапчев, седми Симеон Радев, осми Војвода Стаматов

После Првата светска војна Љапчев е избран за Министер на војната на Бугарија (28 ноември 1918 – 7 мај 1919). Подоцна во 1926 година е избран за премиер на Царството Бугарија и на таа позиција останал до 1931 година.

Во историјата е запаметен по неговата политичка максима „Со кротце, со благо и со малце кьотек“ (Полека, нежно и со малку ќотек).

Извори

уреди
  1. Виктор Цветаноски, "Македонците крем на бугарското општество" (5), "Ресенецот Љапчев бил бугарски Бизмарк", "Утрински весник", број 2861, сабота, 13 декември 2008.