Андреа Конти

Андреа Конти (роден на 2 март 1994 во Леко, Италија) — италијански фудбалер кој натстапува за ФК Милан на позиција одбрана.

Андреа Конти
Andrea Conti 01.jpg
Лични податоци
Полно име Андреа Конти
Роден на 2 март 1994 (1994-03-02) (26 г.)
Роден во Леко, Италија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција Right back
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 12
Младинска кариера
2003–2013[1] ФК Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2017 Аталанта Аталанта 47 (10)
2013–2014Перуџа Перуџа (п) 16 (0)
2014–2015Виртус Ланчано Виртус Ланчано (п) 24 (0)
2017– Милан Милан 2 (0)
Репрезентација
2010–2011 Италија U17 9 (0)
2011 Италија U18 1 (0)
2014 Италија U20 3 (0)
2015–2017 Италија U21 17 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
54, 10 септември 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 24 јуни 2017

НаводиУреди

  1. "Accordo Di Collaborazione Sportiva" (JPG). Gianlucadimarzio.com. Посетено на 2017-07-07.