Андреас Везалиус

Андреас Везалиус (31 декември 1514-15 октомври 1564) — белгиски анатом.

Андреас Везалиус
Portrait of Andreas Vesalius (1514 - 1564), Flemish anatomist Wellcome V0006026EL.jpg
Роден(а)31 декември 1514(1514-12-31)
Брисел, Ниски Земји
(денес Белгија)
Починал(а)15 октомври 1564(1564-10-15) (возр. 49)
Закинтос, Венециски Јонски Острови
(денес Грција)
Due To Shipwreck
ПолињаАнатомија
Докторски менторЈохан Винтер
Гема фризиус
ДокторандиMatteo Realdo Colombo
Познат поСтруктурата на човековото тело
Влијание одЖак Дубоа
Жан Фернел
Влијаел врзГабриел Фалопио

ЖивотописУреди

Везалиус е роден во Брисел, а подоцна се преселил во Италија, каде што станал професор по хирургија и анатомија на Универзитетот во Падова. Сецирал погубени злосторници и направил анатомски цртежи на кои ги исправил грешките на претходните анатоми, вклучувајќи го и Гален. Во 1544 година станал лекар во дворецот на Шарл V, владетелот на Светото Римско Царство на грчкиот остров Закинтос.

ИзворУреди

  • Дејвис, Адам Харт, уред. (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8. (библ.)