Андер Ерера Агуера (роден на 14 август 1989 во Билбао) — шпански фудбалер, играч од средниот ред на Париз Сен Жермен.

Андер Ерера
Ander Herrera MUFC 2014.jpg
Лични податоци
Роден на 14 август 1989 (1989-08-14) (30 г.)
Роден во Билбао, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
Број 21
Агент Артуро Каналес
Младинска кариера
Реал Сарагоса Реал Сарагоса
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2011 Реал Сарагоса Реал Сарагоса 82 (6)
2011-2014 Атлетик Билбао Атлетик Билбао 94 (7)
2014-2019 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 132 (12)
2019- Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 4 (0)
Репрезентација
2009 Шпанија Шпанија 20 10 (3)
2009-2011 Шпанија Шпанија 21 15 (4)
2012 Шпанија Шпанија 23 5 (0)
2016- Шпанија Шпанија 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21
05, 17 May 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 21:56, 28 March 2017 (UTC)

Тој ја започнал својата кариера во Реал Сарагоса, пред да се пресели во Атлетик Билбао во 2011 година, каде што одиграл три одлични сезони, а потоа направил трансфер во премиерлигашот Манчестер Јунајтед за 36 милиони евра во 2014 година. Бил прогласен за играч на годината на клубот во сезоната 2016-2017 година.

Тој има освоено неколку трофеи со младите категории на фудбалската репрезентација на Шпанија под 20 и под 21 година, но исто така ја преставувал својата земја и на Летните олимписки игри 2012 во Лондон. Своето деби за сениорската репрезентација на Шпанија го направил во ноември 2016 година.