Амстелвен (хол.Amstelveen) — град во Холандија, во покраината Северна Холандија. Тој е приградски дел од градското подрачје на Амстердам. Општината Амстелвен се состои од следниве села и / или области: Амстелвен, Бофенкерк, Вествајк, Банкрас-Костферлорен, Грунелан, Ваардхаузен, Миденхофен, Рандвајк, Елсрајк, Каизер Ларелпарк, Нес ан де Амстел, АудерКерк ан де Амстел (делумно). Името доаѓа од Амстел, локалната река, и Вен, што значи блато, тресет или лединка.

Амстелвен
Општина
Амстелвен
Центарот на Амстелвен
Знаме на АмстелвенГрб на Амстелвен
Highlighted position of Amstelveen in a municipal map of North Holland
Локација во Северна Холандија
Координати: 52°18′N 4°51′E / 52.300° СГШ; 4.850° ИГД / 52.300; 4.850
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински советil
 • ГрадоначалникМирјам ван 'т Велд (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна44,08 км2 (1,702 ми2)
 • Земјишна41,45 км2 (1,600 ми2)
 • Вода2,63 км2 (102 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999998999999−1 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно89.918
 • Густина2.169/км2 (5,620/ми2)
ДемонимAmstelvener
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.1180–1189
Повик. бр.020
Мреж. местоamstelveen.nl

КЛМ има седиште во Амстелвен. Покрај тоа Амстелвен има Меѓународно седиште на една од Големата четворка ревизори, КПМГ.

Историја

уреди
 
Map of Nieuwer-Amstel, 1865-1870

За време на француската окупација помеѓу 1810 и 1814 година, тој бил главен град на кантонот во францускиот департман Заудерзе, а до 1964 година општина Амстелвен била наречена Новиот-Амстел. Технички е големо (село), ​​бидејќи таа никогаш не е заѕидана. Симболот донесен за Амстелвен бил врз основа на симболот Амстердам од трите крста, со еден дополнителен крст за разлика. На Тајсепарк бил првиот хемпарк во Холандија и е еден од шеснаесет хемпаркови или хемгрун во Амстевен. Дизајниран од страна на пејзаж архитект Ц:Р Броисе; по идеите на големиот холандски природонаучник и конзерватор Jac. П. Таисе, тоа бил развиен во периодот од 1940 и 1972 година и зафаќа површина од 5 хектари, и се наоѓа јужно од Амстердамсе Бос. Амстелвен бил избран како домаќин на натпревар во крикет Светското првенство во 1999 година, за каде што Холандија не се квалификувала. Јужна Африка го одиграла натпреварот со Кенија. Поранешниот холандскиот премиер Јан Петер Балкененде ја почнал својата кариера како член на советот за Амстелвен. Како резултат на близината на Схипхол (аеродромот во Амстердам), и линкови до Амстердам, Амстелвен пораснал и станал космополитски микс на многу култури кои живеат во Амстелвен.

Во почетокот на 20 век Амстелвен било мало рурално село со развиена индустрија за трева, која се распаднала, бидејќи приходи од тоа немало. Селото било доста изолирано, бидејќи немало големи железнички и водени врски. Главен извор на приходи било одгледувањето на добитокот, обработувањето на земјиштето, но и хортикултурата и цвеќарството кој се појавиле.

Во 1852 година на "Тврдината на Схипхол" била создадена како одбрана за главниот град Амстердам. Тврдини во тие денови се почесто се именувале по реките. "Тврдината на Схипхол" била одвојување на ров меѓу Аалсмер и Амстелвен, и е именувана по парче земја од Амстелвен. Тврдината Схипхол, станала воен аеродром во 1916 година. Четири години подоцна Схипхол станал цивилен аеродром. Схипхол Форт била урната во 1934 година. Уривањето било потребно за изградба на провинцискиот пат од Амстелвен до Схипхол, со еден мост на кружен канал на Харлемермер. Развојот на Схипхол привлекол многу луѓе, многу од нив се населиле во Амстелвен. Седиштето на КЛМ е основано таму. Амстелвен некогаш било најбрзо растечки град во Холандија и сега е зголемен на 81.003 жители (2010 година).

По Втората светска војна во Амстелвен имало голем недостиг на станови во Амстердам, а исто така бил член на општина Схипхол. Амстердамс планирањето, било да се воведе Амстелвен во метрополитенска област, со својата урбана и зелена површина. Амстелвен останал независна општината и ја усвоила политиката која гледа многу привлечни нови станбени области. Амстелвенс уредувањето дало многу уметност и привлекло големо меѓународно внимание.

Амстелвен во 2003 година било прогласено за најпривлечните градови во Холандија за живеење. Во моментов Амстелвен е на првите три места на националната список на најдобри градови за живеење. Во центарот на градот Амстелвен е добиена наградата за најдобар трговски центар во Холандија 2013, 2014 и 2015 година

Стопанство

уреди

КЛМ Холандија има седиште во Амстелвен. Исто така и Ер Франс-КЛМ е претставена од страна на седиштето на КЛМ.

Покрај тоа Амстелвен има Меѓународното седиште на една од Големата четворка ревизори, КПМГ.

 
Вода во близина на ресторан

Сообраќај

уреди

Амстелвен има метро и трамвај врска со Амстердам. Метро е поголема верзија на трамвај во кои може да се преземат и некои велосипеди. Таа има "точка до точка" автобус врска со други села, меѓународниот аеродром Схипхол во Амстердам, како и локалната мрежа. Во иднина ќе има некои промени во метро сообраќајот. Таму ќе се додава нова метро линија што ќе ги поврзе Амстелвен со северниот дел на Амстердам. Оваа линија ќе биде готова во 2020 година.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Mayor mr. G.J. (Fred) de Graaf“ (холандски). Gemeente Amstelveen. Архивирано од изворникот на 2014-02-26. Посетено на 20 February 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 20 February 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски

уреди