Американец во Париз

Американец во Париз е американски музички филм на „MGM“ од 1951, инспириран од истоимената оркестарска композиција на Џорџ Гершвин. Во улогите играат Џин Кели, Лесли Керон, Оскар Ливант, Џорџис Гаетреј и Нина Фоч, а филмот бил сниман во Париз. Исто така, филмот е режиран од Винсент Минели според кратко сценариот на Алан Џеј Лернер.

„Американец во Париз“
Американец во Париз - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерВинсент Минели
ПродуцентАртур Фрид
СценаристАлан Џеј Лернер
Главни улогиЏин Кели
Лесли Керон
Оскар Ливант
Џорџис Гаетреј
Нина Фоч
МузикаЏорџ Гершвин (музика)
Ира Гершвин (текст)
Сол Чаплин
(без заслуга)
КинематографијаАлфред Гилкс
Џон Алтон (балет)
МонтажаАдриен Фазан
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиераноември 11 1951 (1951-11-11)
Времетраење113 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$2,723,903
Бруто заработка$4,500,000[1]
$8,005,000 (ренти низ цел свет)

Приказната на филмот е прошарана низ голем број танцови кореографирани од Џин Кели. Меѓу песните се вклучени и „I Got Rhythm“, „I'll Build A Stairway to Paradise“, „'S Wonderful“ и „Our Love is Here to Stay“. Расплетот на филмот ја вклучува 16 минутната композиција „The American in Paris“. Само балетот ја чинел продуцентската куќа повеќе од 500.000 американски долари.


НаводиУреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}