Алфонсо Калцолари

велосипедист

Алфонсо Калцолари (италијански: Alfonso Calzolari; 30 април 18877 февруари 1983) — италијански професионален друмски велосипедист.

Алфонсо Калцорали
Лични податоци
Цело имеАлфонсо Калцорали
Роден30 април 1887(1887-04-30)
Вергато,  Италија
Починал7 февруари 1983(1983-02-07) (возр. 95)
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1909–1911
1912
1913
1914-1915
1916-1917
1918
1919-1920
1921-1926
Поединец
Л’Италиана
Атала/Стуки
Стуки
Поединец
Стуки/Пежо
Стуки
Поединец
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1914
Алфонсо Калцолари

Калцолари е роден во Вергато. Врв на неговата кариера била целокупната победа на Џиро д’Италија во 1914 година.

Надворешни врски уреди

  • „Достигнувања на Алфонсо Калцолари“. Cycling Archives.
  • Достигнувања на Алфонсо Калцолари на Cycling Quotient
  • „Достигнувања на Алфонсо Калцолари“. ProCycling.