Александар Митрески

Александар Митрески (роден на 5 август 1980 во Охрид) — швајцарски фудбалер со македонско потекло кој моментално игра за ФК Арау. Игра на позицијата одбранбен играч, односно дефанзива. Висок е 185 cm.

Александар Митрески
Лични податоци
Полно име Александар Митрески
Роден на 5 август 1980
Роден во Охрид
Висина 1.85 м
Позиција среден ред
Младинска кариера
ФК Охрид
ФК Итиген
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2002 ФК Јанг Бојс 86 (1)
2002–2006 ФК Грасхопер 103 (3)
2006–2008 1ФК Келн 55 (0)
2008–2009 ФК Нирнберг 2 (0)
2009–2010 ФК Сион 18 (0)
2011 ФК Арау 3 (0)
Репрезентација
2003– Македонија 30 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 март 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 25 февруари 2010