Александар Коновалов

Александар Коновалов (руски: Александр Владимирович Коновалов, роден на 9 јуни 1968 во Ленинград) — руски политичар и моментален министер за правда, од 2008 година.

Александар Коновалов
Министер за правда
На должноста
Стапил
12 мај 2008
Премиер Владимир Путин
Претходник Владимир Устинов
Лични податоци
Роден(а) 6 септември 1968(1968-09-06)(55 г.)
Санкт Петербург
Партија Единствена Русија
Установа Ленинградски универзитет
Професија Правник

Дипломирал на Ленинградскиот универзитет во 1992 година. Во периодот оф 1992 до 2005 година работел во канцеларијата на јавното обвинителство во Санкт Петербург. Од 14 ноември 2005 година станал специјален претставник на Владимир Путин во Приволшкиот федерален округ.