Александар Ањуков

Александар Ањуков (руски: Александр Геннадьевич Анюков, роден на 28 септември 1982 во Самара) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Зенит Санкт Петербург.

Александар Ањуков
Anyukov.JPG
Лични податоци
Полно име Александар Генадевич Ањуков
Роден на 28 септември 1982 (1982-09-28) (40 г.)
Роден во Самара, СССР
Висина 1.78
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Zenit Saint Petersburg
Број 2
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000 ФК Крилја Советов 18 (1)
2000–2005 ФК Крилја Советов 71 (3)
2005– ФК Зенит Санкт Петербург 176 (10)
Репрезентација
2004– Русија 68 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 мај 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 16 јуни 2012

Ањуков својата професионална кариера ја започнал во 2000 година како играч на ФК Крилја Советов, и во истиот тим се задржал до 2005 година, кога преминал во ФК Зенит Санкт Петербург. Со Зенит ја освоил шампионската лига во Русија како и Купот на УЕФА. Во моментот тој е капитен на тимот, и во последните три години е избиран како најдобар во Русија.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2004 година и одиграл 58 натпревари, постигнувајќи 1 гол.