Алека Папарига

Алека Папарига (грчки: Αλέκα Παπαρήγα) (родена на 5 ноември 1945) е грчки политичар и моментален Генерален секретар на Комунистичката партија на Грција. Таа е првата жена која стапила на таа функција во Грција.[1]

Алека Папарига
Αλέκα Παπαρήγα
Aleka Papariga 2009 (cropped).jpg
Генерален секретар на Комунистичката партија на Грција
На должноста
1991–2013
Претходник Григорис Фаракос
Член на Грчкиот парламент
На должноста
1993–2023
Лични податоци
Роден(а) 5 ноември 1945 (1945-11-05) (77 г.)
Атина, Грција
Партија Комунистичка партија на Грција
Сопружник Атанасиос Папаригас
Деца Василија Папарига
Живеалиште Атина
Установа Атински универзитет
Занимање Политичар, активист

Папарига е родена во Атина во 1945 година. Дипломирала на историско-археолошкиот оддел на Филозофскиот факултет на Атинскиот универзитет и по дипломирањето работела во период од осум години во различни сметководствени служби. Од 1976 година работи исклучиво за партиски и социјални активности.

НаводиУреди