Алан Гатагов

Алан Гатагов (руски: Алан Маратович Гатагов, роден на 21 јануари 1991 во Владикавказ) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Алан Гатагов
Alan Gatagov 2011 Dynamo.jpg
Лични податоци
Полно име Алан Маратович Гатагов
Роден на јануари 23 1991 (1991-01-23) (30 г.)
Роден во Владикавказ, СССР
Висина 1.84
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 99
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008- ФК Локомотив Москва (р) 36 (7)
2009– ФК Локомотив Москва 48 (4)
2012– ФК Том Томск (п) 5 (1)
Репрезентација
2009– Русија U-21 13 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Гатагов својата професионална кариера ја започнал во 2008 година како играч на ФК Локомотив Москва.