Малата Мис Америка

Малата Мис Америка (англиски: Little Miss Sunshine) е американска комедија / драма од 2006 год. кои ја режираа сопружниците Џонатан Дејтон и Валери Фарис по сценариото кое го напиша дебитантот Мајкл Арндт инспириран од каотичното патување на својата фамилија од своето дество. Приказната се одвива околу незгодната фамилија која заминува на долго патување со жолто комбе до Калифорнија поради нивната ќерка која треба да настапува на натпреварот "Мала Мис Америка". Филмот освои 2 номинации на Златен Глобус како и 2 награди на Оскар.

„Малата Мис Америка
(Little Miss Sunshine)“
РежисерЏонатан Дејтон
ПродуцентПитер Сараф
СценаристМајкл Арндт
Главни улогиГрег Кинеар
Тони Колете
Стив Карел
Абигаил Бреслин
Жанрдрама, комедија
ДистрибутерFox Searchlight Pictures
Премиера26 јули 2006
Времетраење103 мин.
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$8,000,000