Агнес Моника Мулјото (англиски: Agnes Monica Muljoto, 1 јули 1986) или попозната како Агнес Моника (Agnes Monica) е Индонезијка пејачка и текстописец. Агнес сега се прави неговите меѓународни албум насловен "Agnez Mo" во 2013 година оваа.[1]

Агнес Моника
Животописни податоци
Родено имеАгнес Моника Мулјото
Роден(а)1 јули 1986(1986-07-01)(38 г.)
Џакарта,
Индонезија
ЖанровиПоп, денс-поп
ЗанимањаПејач-текстописец, актерка
ИнструментиВокали, пијано
Период на активност2001–present
ИздавачиAquarius Musikindo, Sony Music Entertaiment
Мреж. местоagnezmo.com

Дискографија

уреди
  • Agnez Mo (2013)

Наводи

уреди
  1. „Lari Keliling Senayan“. Suara Merdeka. 2006-02-01. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2011-01-22.

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: