Авги (грчки: Αυγή) — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 267 жители (2021).

Авги
Αυγή
Авги is located in Грција
Авги
Авги
Местоположба во областа
Авги во рамките на Лагадина (општина)
Авги
Местоположба на Авги во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°48′N 23°18′E / 40.800° СГШ; 23.300° ИГД / 40.800; 23.300
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаСухо
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно267
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа на неколку километри од градот Лагадина, во јужните пазуви на Богданска Планина и на неколку километри од Сухо. Селото се наоѓа на надморска височина од 459 метри.

Историја уреди

Селото е основано во 1920-тите години од страна на грчките бегалци од Турција. Според пописот од 1928 година, селото било чисто бегалско со 28 семејства и 102 жители[2].

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.