Абакан (рускиː Абакан; хакаски: Абахан) е главен град на Република Хакасија, Русија, сместен во централниот дел на Минусинск, на сливот на реките Јенисеј и Абакан. Од пописот во 2010 година, имало население од 165.214 [1] - мало зголемување во однос на 165.197 запишани за време на пописот во 2002 година [2] и натамошно зголемување од 154.092 запишани за време на пописот во 1989 година .[3]

Поглед кон административната зграда на Абакан

Историја

уреди

Абакански острог (Абаканский острог), исто така познат како Абаканск (Абаканск), бил изграден на устието на реката Абакан во 1675 година.[4] Во 1780-тите, село на Уст-Абаканское (Усть-Абаканское) е основана во оваа област. Тој добил статус на град и го добил своето сегашно име на 30 април 1931 година.[5]

Кинески прогонети

уреди

Во 1940 година, руските градежни работници пронашле антички урнатини за време на изградбата на автопат меѓу Абакан и Аскиз. Кога локалитетот го ископале советски археолози во 1941–1945 година, тие сфатиле дека откриле зграда апсолутно уникатна за оваа област: голема (1500 квадратни метри) кинески стил, веројатно палата од времето на династијата Хан (206 п.н.е. - 220 г. н.е.). Идентитетот на високата личност која живеела раскошно во кинески стил, далеку надвор од границите на Хан империјата, оттогаш останува предмет на дискусија. Рускиот археолог Л.А. Евтјухова претпостави, заснована врз докази, дека палатата можеби била резиденција на Ли Линг, кинески генерал, кој бил поразен од Ксионгну во 99 г.п.н.е. и како резултат пребегнале кон нив. Иако ова мислење останало популарно, изразени се и други ставови. Во поново време, на пример, АА Коваaљов тврдел дека е резиденција на Лу Фанг (盧 芳), претендент на престолот Хан од ерата на Гуангву.[6]

Литвански прогонети

уреди

Кон крајот на 18 и во текот на 19 век, литванските учесници во бунтовите во 1794, 1830–1831 и 1863 година против руската власт биле прогонети во Абакан. Воспоставена била група на логори каде затворениците беа принудени да работат во рудниците за јаглен. По смртта на Сталин, се преселиле литвански прогонети од блиските населби.[7]

Административен и општински статус

уреди

Абакан е главен град на републиката.[8][9] Во рамките на административните поделби, тој е инкорпориран како Град Абакан - административна единица со статус еднаков на окрузите како општинска поделба, Градот Абакан е инкорпориран како Абакан Урбан Округ.[10]

Економија

уреди

Градот има речно пристаниште, индустриски претпријатија, Државен универзитет Катанов во Какасија и три театри. Понатаму, тој има трговски центар кој произведува обувки, прехранбени производи и метални производи.

Транспорт

уреди

Абакан (заедно со Тајшет) бил терминал на најголемата железница Абакан-Тајшет. Сега претставува важна железничка клучка.

Градот го опслужува меѓународниот аеродром Абакан.

Воени

уреди

100-та Бригада за воздушен напад на руските воени авиони била сместена во градот сè до околу 1996 година.

Знаменитости

уреди
 
Статуа на Владимир Ленин во Абакан
 
Катедрала на Преображението во Абакан

Знаменитости на Абакан вклучуваат:

 • Катедрала Свето Преображение (руски: Спасо-Преображенский кафедральный собор (Спасо-Преображенски кафедрал'ниј собор))
 • Скулптура „Добар ангел на мирот“ (руски: Скульптура «Добрый ангел мира» (Skul'ptura «Добриј ангел мира»))
 • Парк на топијарски уметности (руски: Парк топиарного искусства (Парк Топиарного Искуства))
 • Хакас Национален локален историски музеј, именуван по Леонид Кизласов (руски: Хакасский краеведческий музей имени Л. Р. Кизласова (Хакаски Национален Крајевдечески Музеј Им. Л.Р. Кизласова)

Спорт

уреди

Бенди, слично на хокејот, е еден од најпопуларните спортови во градот. Сајани-Какасија [11] играше во врвната Супер лига во сезоната 2012-13, но испадна за сезоната 2013-14 и оттогаш играше во руската Врховна лига Банди. Купот на руската влада се играше тука во 1988 година и во 2012 година.

Клима

уреди

Абакан се одликува со влажна континентална (Кепенова класификација на климата) / ладна полусушна клима. Разликите во температурите помеѓу сезоните се екстремни, што е типично за Сибир. Врнежите се концентрираат во текот на летото и се поретки поради дождовната сенка од блиските планини.

Наводи

уреди

Белешки

уреди
 1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
 2. Федерална служба за државна статистика (May 21, 2004). „Численность населения России, субъектов Российской Федерации в составе федеральных округов, районов, городских поселений, сельских населённых пунктов – районных центров и сельских населённых пунктов с населением 3 тысячи и более человек“ (XLS). Всероссийская перепись населения 2002 года [All-Russia Population Census of 2002]. Посетено на August 9, 2014.
 3. Demoscope Weekly (1989). „Всесоюзная перепись населения 1989 г. Численность наличного населения союзных и автономных республик, автономных областей и округов, краёв, областей, районов, городских поселений и сёл-райцентров“. Всесоюзная перепись населения 1989 года [All-Union Population Census of 1989]. Институт демографии Национального исследовательского университета: Высшая школа экономики [Institute of Demography at the National Research University: Higher School of Economics]. Посетено на August 9, 2014.
 4. Энциклопедия Города России ["Cities and Towns of Russia" Encyclopedia]. Moscow: Большая Российская Энциклопедия. 2003. стр. 13. ISBN 5-7107-7399-9.
 5. Resolution of April 30, 1931
 6. Kovalyov 2007
 7. Juodvalkytė 2001
 8. Law #20
 9. Hoiberg 1993
 10. Law #59
 11. Team picture of Sayany-Khakassia

 

Надворешни врски

уреди