Џули Бервалд (шведски: Julie Berwald, полно име Џули Матилда Бервалд; 1822-1877) - шведска оперска пејачка (сопран).

Џули Бервалд
Основни податоци
Роден(а)14 октомври 1822
ПотеклоСтохолм, Шведска
Починал(а)1 јануари 1877 (54 години)
Занимање/њаглумица, оперска пејачка
Портрет на Џули Бервалд од Марија Рол

Биографија уреди

Родена на 14 октомври 1822 година во Стокхолм во семејството на музичарот и неговата сопруга - концертна пејачка, каде што пораснала со уште две сестри.

Сите три добиле образование за пеење од нивната мајка и формирале концертно трио пејачи, настапувајќи во Финска (1842), Копенхаген (1844) и Берлин (1847). Џули потоа работела независно во 1847-1852 година како оперска пејачка во Кралската шведска опера во Стокхолм; од 1848 година била водечка глумица (примадона) на театарот. За време на нејзините години во Кралската опера, таа станала една од најголемите шведски оперски звезди. Во 1851 година, таа настапила на турнеја во Копенхаген со голем успех.

За време на нејзиниот мандат во Кралската опера, цените на билетите биле зголемени за 50 проценти, а таа добила третина од приходот, што било невообичаена привилегија. Откако станала многу популарна за време на нејзината кратка кариера, таа ја играла Сузана во Свадбата на Фигаро, Агата во „Волшебниот стрелец“, Памина во Волшебната флејта, Алиса во Роберт ѓаволот, Адаjиза во Норма и Мари. Во „Ќерките на полкот“.

Во 1852 година, Џули Бервалд се омажила за Фригер Кнут Окерхилм и се повлекла од сцената, што било редок чин меѓу оперските пејачи кои се во својот врв на кариерата.

На 16 декември 1853 година, пејачката била избрана во Кралската шведска академија за музика како член бр 337.

Таа починала на 1 јануари 1877 година.

Користена книжевност уреди

  • Ларс Лафгрен (2003). Театар Свенск. Стокхолм: Натура и Култура. сид. 46. ISBN 91-27-09672-6.
  • Ингеборг Нордин Хенел. Храброст и одрекување. Услови за живот и работа за глумиците на Кралскиот театар 1813-1863. Стокхолм: Гидлундс (1997). ISBN 9178442567.

Надворешни врски уреди