Кралска музичка академија (Шведска)

Кралската музичка академија (швед. Kungliga Musikaliska Akademien) во Стокхолм е една од кралските академии во Шведска. Основана во 1771 од страна на кралот кралот Густав III. Ова е независна организација, која има за цел да ја развива музиката на уметнички, научени, образовен и културен план.

Зградата на академијата во Стокхолм

Порано академијата била сместена во домот Кирстејнска.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди59°19′50″N 18°04′33″E / 59.33056° СГШ; 18.07583° ИГД / 59.33056; 18.07583