Џорџ Водкок (англиски: George Woodcock) бил канадски писател. Пишувал поезија, есеи, критики, биографии и историски дела. Денес во Канада, најпознат за основање на дневниот весник "Канадската литература" во 1959 година[1], првиот весник посветен на канадските писатели и литература. Весникот сè уште се објавува денес. Во светот Вудкок е познат по книгата Анархизмот (1962), еден од најдобрите погледи на анархизмот.

Џорџ Вудкок
Роден/а8 мај 1912
Винипег, Канада
Починат/а28 јануари 1995
Ванкувер, Канада
Јазиканглиски
НационалностКанаѓанец
Жанрполитичка биографија, есеи
ПредметАнархизам
РодниниАртур Вудкок (татко)
Маргарет Гертруд Луис (мајка)

ЖивотописУреди

Вудкок е роден во Винипег, Канада, но се пресели со неговите родители во Англија. Бидејќи неговото семејство било многу сиромашно, Вудкок добил стипендија за студии. Тој ја одбил стипендијата затоа што се вработил како службеник.

УспесиУреди

Наместо тоа, тој се ангажирал како асистент на Големата западна железница, а потоа се заинтересирал за анархизмот. Анархистите останале до крајот на својот живот, пишувал многу работи, вклучувајќи и книги анархизмот, на анархистички Reader и биографии на Пјер Жозеф Прудон, Вилијам Годвин, Оскар Вајлд и Петар Кропоткин.

НаводиУреди

  1. Gabriella Reznowski (February 7, 2011). Literary Research and Canadian Literature: Strategies and Sources. Scarecrow Press. стр. 89–. ISBN 978-0-8108-7769-6. Посетено на September 12, 2013.

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди