Сер Џон Клифор Мортимер (англиски: Sir John Clifford Mortimer, 21 април 192316 јануари 2009[1]) бил британски баристер, драматург, сценарист и автор. Во литературата Мортимер е познат по создавањето на ликот Рампол и неговите авантури како банистер.

Сер Џон Мортимер
Sir John Mortimer
Занимањебаристер, драматург, сценаристи писател
НационалностБританец
Државјанствобританско
НародностАнгличанец
ОбразованиеDragon School
Harrow School
Апсолвент наBrasenose College, Oxford
Значајни делаПатување околу мојот татко
Рампол од Бејли
Сопруг/аПенелопи Мортимер (1949-1971, разведен)
Пенелопи Голоп (1972-2009)
ДецаСели Силверман, Џереми Мортимер
Емили Мортимер, Рози Мортимер
Рос Бентли
плус 4 посинети ќерки

Животопис

уреди

Рани години

уреди

Мортимер е роден во Хемпстид, Лондон и бил единствено деке на Кетлин Меј и Клифорд Мортимер, кој исто така бил банистер[2]. Неговиот татко ослепел во 1936 година кога имал незгода со гранка дрво,[3], но тој сè уште бил активен во неговата кариера. Загубата на видот не била официјално потврдена од самото семејство.[4]

Мортимер се школувал во Dragon School и Harrow School, каде се приклучил на Комунистичката партија на Велика Британија.[5] Првично Мортимер сакал да стане глумец и тој имал активно учество во дрмата Ричард II во училиштето каде се школувал. Наскоро кај Мортимер се појавила желбата за пишување, но за тоа неговиот татко го премислувал.

На 17-та годишна возраст, Мортимер се запишал во Brasenose College, Oxford каде учел право. Во јули 1942 година, при крајот на втората година, Мортимер бил замолен да го напишти колеџот бидејќи биле откриени писма упатени во Квентин Едвардс.[6]

Смрт

уреди

Мортимер умрел на 16 јануари 2009 година на 85 годишна возраст. Како причина за смртта се навела долга болест.[7] Тој имал срцев удар во октомври 2008 година.

Библиографија

уреди

Во прилог следува дел од библиографијата на Џон Мортимер.

Наводи

уреди
 1. „Rumpole's creator Mortimer dies“. BBC News Online. 16 January 2009. Посетено на 16 January 2009.
 2. John Mortimer Biography (1923-2009)
 3. John Walsh "Wit, flirt, genius: John Mortimer dies aged 85", The Independent, 17 January 2009
 4. Helen T. Verongos "John Mortimer, barrister and creator of Rumpole, is dead", International Herald Tribune, 16 January 2009. This obituary was also carried by The New York Times; a more complete version than the version on the IHT website is online here.
 5. Obituary, Daily Telegraph, 16 January 2009
 6. Valerie Grove "Rumpole creator John Mortimer dies at 85", The Times, 16 January 2009.
 7. http://www.lastingtribute.co.uk/tribute/mortimer/2998415 John Mortimer – Lasting Tribute
 • The Radio Companion by Paul Donovan, HarperCollins (1991) ISBN 0246136480
 • Halliwell's Television Companion, Third edition, Grafton (1986) ISBN 0246128380
 • Who's Who in the Theatre, 17th edition, ed Ian Herbert, Gale (1981) ISBN 0810302357
 • John Mortimer: The Devil's Advocate by Graham Lord, Orion (2005) ISBN 0752866559

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: