Џон Кенди Френклин (31 октомври, 1950 - 4 март 1994 година) е канадски глумец и комичар. Тој се искачи на слава како член на Торонто филијала на „Вториот по големина град“ и неговите поврзани телевизиски серии, и преку неговите јавувања во комедија филмови како Реге на мраз, На отворено, Spaceballs, и Чичко Бак. Еден од неговите најпознатите настапи на екранот беше Дел Грифит, на приказлив, продавач во комедијата Авиони, возови и автомобили. Кенди е роден во предградието на градот на Newmarket, Онтарио, син на Сидни Џејмс Кенди и неговата сопруга Евангелина Кенди. Тој бил израснат во римокатоличко семејство. Неговата баба вила со потекло од Полска.

Џон Кенди
Кенди на Ивор Вејн стадионот во Канада во 1993 година
Роден(а)Џон Френклин Кенди
31 октомври 1950(1950-10-31)
Newmarket, Онтарио, Канада
Починал(а)4 март 1994(1994-03-04) (возр. 43)
Мексико
Причина за смртсрцев удар
НационалностКанада
СопружникРоузмери Хобор (1979–1994, неговата смрт)