Џими Ејнџел (1 август 1899 - 8 декември 1956) — американски пилот. Највисоките водопади на светот, Ангелските водопаде се именувани по неговото презиме.[1]

Џими Ејнџел
Роден(а)август 1, 1899(1899-08-01)
Спрингфилд, САД
Починал(а)декември 8, 1956(1956-12-08) (возр. 57)
Панама Сити, Панама
НационалностАмериканец
Познат(а) поСлетувањето на Ангелските водопади
Авионот на Џими Ејнџел

Ејнџел за прв ги забележал водопадите од воздухот во 1933 г. Четири години подоцна слетал на врвот на Ѓаволските Планини, но за време на патувањето го оштетил својот авион и принуден да се врати преку дождовни шуми до најблиското населено место. Ејнџел, кој во Венецуела станал речиси легенда, починал во Панама од повредите добиени во текот на авионската несреќа.

Наводи уреди

  1. "Plane Pilot Sights Highest Waterfall in World." Popular Science, April 1938, p. 37.