Џејмс ван Ален

Џејмс ван Ален (7 септември 1914 - 9 август 2006) бил американски физичар.

Џејмс ван Ален
James van Allen.jpg
Џејмс Алфред ван Ален
Роденсептември 7, 1914(1914-09-07)
Маунт Плезент, Ајова, САД
Починалавгуст 9, 2006(2006-08-09) (возр. 91)
Ајова
ЖивеалиштеСАД
НационалностАмерикаско
Полињавселенски научник/филозоф
УстановиУниверзитет на Ајова
ОбразованиеВеслејан Колеџ во Ајова
Универзитет на Ајова
Познат поВан Аленов радиоактивен појас
Влијаел врзЏејмс Хансен
Поважни наградиЧовек на годината, TIME Магазин, 1960
Национален медал на Науката, 1987
Награда Крафорд, 1989

Ван Ален во педесеттите години на 20 век пронаоѓал и конструирал инструменти за американските сателити. Во 1958 г. инструментот на Ван Ален, што се наоѓал на првиот американски сателит „Експлорер 1“, околу Земјата открил два големи појаси на зрачење во облик на тркало, во кои остануваат наелектризираните честички. Појасите го добиле името според Ван Ален.