Сер Џејмс Одли
ВП
Сер Џејмс Одли
Роден(а)1318
Починал(а)1369 (на 50–51 г.)
Фонтне ле Конт
Познат(а) поЕден од првичните витези, или основачи, на Редот на подвезиците
Грбот на Сер Џејмс Одли, ВП.

Сер Џејмс Одли ВП (околу 1318–1369) ― еден од првобитните витези или основачи на Редот на подвезицата. Тој бил најстариот син на Сер Џејмс Одли од Стратон Одли во Оксфордшир.

Животопис

уреди

Кога бил основан Редот на подвезиците, тој бил вклучен како еден од неговите први членови, а неговиот штанд во капелата „Св. Џорџ“, Виндзор бил единаесеттиот од страната на Едвард Црниот Принц. Служел во Франција во 1346 година, каде што, во Креси, се борел во заднината под водство на Ричард Фицалан, Ерл Арунделски.[1] Во август 1350 година учествувал во поморската Битка кај Винчелзи. Кога биле обновени непријателствата меѓу Англија и Франција во 1354 година, Сер Џејмс постојано бил во присуство на Црниот Принц и заработил голема углед за храброст.[2]

Во Битката кај Поатје на 19 септември 1356 година тој застанал пред англиската војска и по долготрајна борба бил тешко ранет и изнесен од борбата. По победата, принцот се распрашал по Сер Џејмс, кој бил донесен во кралскиот шатор, каде што Едвард му рекол дека бил најхрабриот витез од негова страна, и му дал ануитет од петстотини марки. Сер Џејмс им го дал овој подарок на четворицата стражари кои го придружувале него за време на битката и добиле од принцот дополнителна пензија од шестотини марки.[2] Во една варијација на оваа приказна се вели дека, откако високо ги пофалил неговите четири барања, и припишувајќи го неговиот успех главно на нивниот претприемнички дух, им доделил донација од петстотини марки. Овој чин на великодушност дојде до увото на принцот Едвард и, одобрувајќи го она што тој го направи, го потврди грантот за стражарите, доделувајќи му на сер Џејмс годишна кирија од шестотини марки.[3]

Во 1359 година тој бил еден од водачите на експедицијата во Франција. Во 1360 година ја зазел тврдината Шавен во Бретања, како и замокот Ферте-со-Жуар, и бил присутен на Кале кога бил склучен мир меѓу Англија и Франција во октомври 1360 година. Потоа бил гувернер на Аквитанија и голем сенешал на Поату и учествувал во заземањето на градот Ла Рош-сур-Јон од страна на Едмунд, грофот од Кембриџ.[2] Починал во 1369 година во Фонтене ле Конт, каде што отишол да живее и бил погребан во Поатје.[4]

Грбот „Gules fretty or“ Хенри де Алдитли (или Одли), прв во лозата на лордот Одли кој починал во 1246 година, имал печат со брановиден штит, а неговите потомци носеле штит опишан како „gules fretty or“. Тоа е црвен штит со златна решетка. Информации од; Complete Peerage Vol 1 страница 337 од Џ.Е. Кокејн.

Наводи

уреди
  1. Ayton, A., Preston, P., Autrand, F., Piel, C., Prestwich, M., & Schnerb, B. (2005). The Battle of Crécy, 1346. Boydell and Brewer. Retrieved from www.jstor.org/stable/10.7722/j.ctt163tbzv. ISBN 9781846153709.
  2. 2,0 2,1 2,2 Chisholm 1911.
  3. Froissart, iii. p. 197.
  4. Michael Jones, ‘Audley, Sir James (c.1318–1369)’, Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, Sept 2004; online edn, Oct 2005 accessed 1 March 2009

Припишување

уреди
  •   Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Audley, Sir James“ . Encyclopædia Britannica. 2 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 898.CS1-одржување: ref=harv (link) Endnotes
    • Jean Froissart, Chroniques, translated by Thomas Johnes (Hafod, 1810);
    • George Frederick Beltz, Memorials of the Most Noble Order of the Garter (London, 1841).