Џезуалдоопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 28 февруари 2021 година било 3,336 жители.[1]

Џезуалдо

Наводи

уреди
  1. Dato Istat - Резидентно население од 28-2-2021 година (привремена бројка).