Џастин Орвел Шмит (англиски: Justin Orvel Schmidt; 23 март 194718 февруари 2023) — американски ентомолог, соавтор на книгата „Одбрана на инсектиte: Адаптивни механизми и стратегии на пленот и грабливците“ (Insect Defenses: Adaptive Mechanisms and Strategies of Prey and Predators), автор на „Боцка на дивината“ (The Sting of the Wild) и творец на Шмитскиот индекс за болка. Шмит студирал за исхраната, хемиска комуникација, физиологија, екологија и однесување за медоносни пчели во центарот за истражување на пчели Карл Хејден во Тусон, Аризона, пред да се посветил целосно во Југозападниот биолошки институт во 2006 година. Додека бил директор за истражување на Југозападниот биолошки институт, тој ја проучувал хемиската и односната одбрана на мравките, осите и пајаковидните.

Џастин Шмитт
Justin Schmidt
Роден(а)Џастин Орвел Шмит
23 март 1947(1947-03-23)
Рајнлендер, Висконсин, САД
Починал(а)18 февруари 2023(2023-02-18) (возр. 75)
Тусон, Аризона, САД
Алма матерПенсилвански државен универзитет
Познат(а) порабпта на пчелите-убијци
Значајни делаШмитова скала за болка на убод од инсект

Наводи уреди