Џамија Баитунур

Џамијата Баитунур (Куќата на светлината) е џамија која се наоѓа во Алберта, Канада. Оваа градба е најголема џамија во Канада, која има капацитет од околу 3 000 верници. Реконструкцијата на џамијата завршила во 2008 година.

Џамија Баитунур
Ahmadiyya Mosque 05a.jpg
Основни податоци
МестоАлберта, Канада
Координати51°06′06″N 113°58′19″W / 51.10167° N; 113.97194° W / 51.10167; -113.97194 (Baitunnur)Координати: 51°06′06″N 113°58′19″W / 51.10167° N; 113.97194° W / 51.10167; -113.97194 (Baitunnur)
Припадностислам
ЕпархијаКалгари
Осветен2005
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилисламската архитектура
Завршен2008
Чинење15 000 000 канадски долари
Особености
Куполи1
Минариња1
Висина на минарето29.6 m