Ќерамидница (Јанчиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ќерамидница

Карта

Местоположба 42°03′18″N 21°05′56″E / 42.05500° СГШ; 21.09889° ИГД / 42.05500; 21.09889
Основни податоци
Место Јанчиште
Општина Јегуновце
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ќерамидницаархеолошко наоѓалиште т.е. населба од римското време. Се наоѓа во тетовското село Јанчиште, во непосредната близина на железничката пруга, од нејзината лева страна[1]. Според истражувањата, тука најдени се фрагменти од керамички садови, питоси и многуброен градежен материјал.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Српски етнографски зборник (српскохрватски) (90-91. изд.). Српска академија наука и уметности. 1976.