Љиљана Батлер

циганска музичарка

Љиљана Батлер (моминско Петровиќ ; 14 декември 1944 - 26 април 2010 година) била југословенско- ромска пејачка. Нејзиниот прекар бил Мајка на циганска душа .

Љиљана Батлер
Родено имеЉиљана Петровиќ
Роден(а)14 декември 1944 (1944-12-14) (78 г.)
Белград, Србија, Кралство Југославија
Жанровифолк, соул музика
Занимањапејачка,танчерка
Период на активност1975–2010
ИздавачиZKP RTLJ Snail Records

Раниот животУреди

Батлер е родена како Љиљана Петровиќ на 14 декември 1944 година во Белград, Кралство Југославија за време на Втората светска војна . Нејзиниот татко бил ромски хармоникаш од Србија, додека нејзината мајка била хрватска пејачка од Загреб. Нејзиниот татко го напуштил семејството веднаш по раѓањето на својата ќерка. Петровиќ се преселила во градот Бјелина, во Босна и Херцеговина, каде нејзината мајка настапувала во пивници. Како тинејџер таа почнала да пее, и се вратила во Белград, каде што се населиле во Скадарлија боемскиот кварт на градот.

Личен животУреди

Батлер починала од рак на 26 април 2010 година, на возраст од 65 години, во Диселдорф, каде што живеела од 1987 година.

ДискографијаУреди

Надворешни врскиУреди