Јуџек (Кременица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Јуџек

Карта

Местоположба 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361° СГШ; 21.45833° ИГД / 40.92361; 21.45833
Основни податоци
Место Кременица
Општина Битола
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Јуџекархеолошко наоѓалиште во битолското село Кременица. Наоѓалиштето поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа во западниот дел од селото, кој денес е под ниви на кои селаните наидувале на остатоци од темели, керамика, а наоѓале и монети.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069