Височински крај

Координати: 49°35′22″ N; 15°39′20″ E / 49.589349° СГШ; 15.655518° ИГД / 49.589349; 15.655518


Височинскиот крај (МФА: [ˈvɪsotʃɪna]; чешки: Kraj Vysočina - "vysočina" е чешки збор за „висорамнина“), е крај во Чешката Република, кој се наоѓа во југоисточниот дел на историската област Чешка и делумно во југозападниот дел на историскиот регион Моравија. Административен центар е градот Јихлава.

Височински крај (Kraj Vysočina)
Градскиот плоштад во Телч
Flag of Vysocina Region.svg
Знаме
Vysocina Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Јихлава
Окрузи
Површина 6.795 км2
Највисока точка Јаворжице
 - надморска висина 837 м
Население 511.645 (01/2007)
Гувернер Јиржи Бјехоунек
ISO 3166-2 CZ-VY
Таблички J
Kraj Vysocina.svg
Website : http://www.kr-vysocina.cz/

ГрадовиУреди

 
Окрузите во Височинскиот крај