Јудовска Река

река во Македонија

Јудовска Река — река во Македонија, сместена на планината Голјак.[1]

Јудовска Река
Поглед на реката
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Кичево
СелаЈудово
Физички особености
Извор 
 • местоГолјак
Устие 
 • место
Бржданска Река
 • координати
41°26′39″N 20°55′10″E / 41.44417° СГШ; 20.91944° ИГД / 41.44417; 20.91944
Особености на сливот
ТечениеБржданска РекаТрескаВардарЕгејско Море

Извор уреди

Извира на планината Голјак.

Самиот извор на реката се наоѓа во месноста Пепелиште, над денешното село Јудово, каде некогаш постоело старо село.[2]

Тек уреди

Реката по извирањето, поминува покрај селото Јудово.

Устие уреди

Се влева во Бржданска Река, кај селото Брждани.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „GeoNames.org“. www.geonames.org. Посетено на 2019-01-23.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 96–97.