Јохан фон Робаис, Барон де Калб (19 јуни 1721 – 19 август 1780 година), роден Јохан Калб, бил француски воен офицер роден во Франконија, кој служел како генерал-мајор во Континенталната армија за време на Американската револуционерна војна . Тој бил смртно ранет додека се борел против британската армија за време на битката кај Камден .

Ран живот и образование Уреди

Калб е роден во Хутендорф, германско село во близина на Ерланген, Кнежевството Бајројт, син на Јохан Леонхард Калб и Маргарет Зајц. Тој научил француски, англиски и социјални вештини за да се вработи во значајната воена комисија во германскиот полк Левендал на француската армија во 1743 година.

Кариера Уреди

Калб служел со одликување во војната за австриското наследство во Фландрија . За време на Седумгодишната војна, тој бил унапреден во потполковник и станал помошник-генерал-мајстор во Армијата на Горна Рајна, дивизија создадена со распуштањето на полкот Ловендал. Тој бил награден со Орден за воени заслуги во 1763 година и станал благородник со титулата барон .

Во 1764 година, Калб поднел оставка од војската и се оженил со Ана Елизабет Емили ван Робаис, француската наследничка на богатството од производството на ткаенина. Тој го купил замокот Milon-la-Chapelle во близина на Версај, каде што започнал мирен живот на земјоделството.[1] Имал три деца: Ели, Фредерик и Каролин; Подоцна Ели се омажила за Елиза Сигнард д'Офјерес и има ќерка Никет де Калб, која се омажила за Рејмонд де Вандиер де Витрак Д'Абзак и продолжила да живее во Милон ла Шапел; Фредерик умрел за време на Француската револуција без деца.[2]

Во 1768 година, Калб отпатувал во Северна Америка во тајна мисија на војводата де Шоазул, министерот за надворешни работи на Франција, за да го види нивото на незадоволство меѓу колонистите кон Велика Британија, нивниот главен француски противник. За време на неговото четиримесечно патување, Калб стекнал почит кон колонистите и нивниот „дух на независност“, подготвувајќи детални извештаи за француската влада. По неговото враќање во Европа, тој изразил силна желба да се врати во колонијална Америка и да се приклучи на нивната започната борба против Британците.[3]

Американска револуционерна војна Уреди

Во јули 1777 година, Калб се вратил во Северна Америка со неговиот штитеник, маркизот де Лафајет, и се приклучил на континенталната армија. Тој бил разочаран и лут кога дознал дека нема да биде поставен за генерал-мајор,[4] но со влијанието на Лафајет бил назначен со тој чин на 5 септември 1777 година, но за тоа дознал додека бил на пат, за да се врати во Франција.

Калб бил во Долина Форџ во поголемиот дел од зимата помеѓу 1777 и 1778 година, командувајќи со дивизија на бригадите на Патерсон и Леренд . Во тоа време, тој напишал воведни писма за Џон Адамс до францускиот двор, изразувајќи лошо мислење за француските сили.[5]

Во целина, имам нервози да поднесам, од кои тешко можеш да се замислиш. Една од нив е меѓусебната љубомора на речиси сите француски офицери, особено кон оние од повисок ранг од останатите. Овие луѓе не мислат на ништо друго освен на нивните непрестајни интриги и заговори. Тие се мразат меѓусебно како најлути непријатели и се трудат да се повредат секаде каде што им нуди можност. Се откажав од нивното општество и многу ретко ги гледам. Ла Фајет е единствениот исклучок. Секогаш го среќавам со истата срдечност и истото задоволство. Тој е одличен млад човек, а ние сме добри пријатели.Ла Фајет е многу омилен, тој е во најдобри односи со Вашингтон.[6]

 
Гравура која го прикажува ранувањето на баронот де Калб
 
Гравура на која е прикажан ранетиот Барон де Калб

На Калб му било доделено да командува со дивизија на трупите на Мериленд и Делавер , а му било наредено да командува и јужно до Каролините . За време на британската јужна кампања, тој бил разочаран кога дознал дека Хорацио Гејтс бил назначен да командува наместо него. Гејтс ја предводел армијата до катастрофален пораз во битката кај Камден на 16 август 1780 година. Коњот на Де Калб бил застрелан додека тој го јавал, поради што паднал на земја. Пред да стане, британските војници го застрелале трипати и повеќепати бил погодуван со бајонет.  Неговиот пријател и помошник, Шевалие ду Бујсон, бил сериозно ранет, сакајќи да ги запре дополнителни удари со своето тело.

Кога го видел Калб, Корнволис му рекол: „Жал ми е, господине, што те видов, не жалам што си победен, туку жал ми е што те видов толку тешко ранет.[7] Се кажува дека Корнволис го надгледувал лекувањето на раните на Калб од неговите сопствени хирурзи во Камден, Јужна Каролина . Додека Калб лежел на смртната постела,било објавено дека му рекол на еден британски офицер: „Ви благодарам господине за вашето великодушно сочувство, но јас умирам со смртта за која секогаш се молев: смрт на војник кој се бори за правата на човекот“.[8] Починал три дена подоцна и бил погребан во Камден.[9]

При посетата на гробот на Де Калб неколку години по неговата смрт, Џорџ Вашингтон се вели дека рекол:

Наследство Уреди

 
Биста на ДеКалб во Декатур, Џорџија

Де Калб бил многу почитуван од неговите современици и сè уште се смета за херој на Американската револуција.[1] Бројни градови и окрузи во САД го носат неговото име, вклучително и во Алабама, Џорџија, Илиноис, Индијана,[10] Мисисипи, Мисури, Њујорк, Тенеси и Тексас . Улиците ја вклучувале авенијата ДеКалб во Бруклин, Њујорк Сити, Мерик, Њујорк, ДеКалб Пајк ( американска рута 202 ) помеѓу Кралот на Прусија и Монтгомеривил, Пенсилванија и други.

Во Бруклин, Њујорк, Витезите од Колумбо, католички братски ред, го основаа Советот на Барон ДеКалб #1073 во 1906 година. Неговиот портрет постхумно го насликал Чарлс Вилсон Пил, кој бил најпознат по неговите слики на водечки личности од Американската револуција.[11] Во 1886 година, споменикот на Калб бил подигнат на теренот на државната куќа во Мериленд во чест на неговиот придонес во Американската револуција.[12][13]

Два воени брода на американската морнарица биле именувани по него. Реката Граѓанска војна со железна обвивка USS Baron DeKalb и транспортот на војници од Првата светска војна USS DeKalb .

По него било именувано американско основно училиште, управувано од Министерството за одбрана на САД во Нирнберг, Германија, кое било затворено во 1990-тите. Од 2006 година, армискиот резервен центар генерал-мајор Барон ДеКалб бил домаќин на штабот на 200-та команда на воената полиција во Форт Мид, Мериленд.

Фикција Уреди

Во Assassin's Creed III, мисијата за чираците на Конор покажува дека Барон де Калб бил член на Темпларскиот ред во рамките на Континенталната армија, што било предност за наводната темпларска доминација во колониите. Овде, чираците на Конор го убиле Де Калб со цел да го намалат влијанието на Темпларите во армијата.

Фусноти Уреди

 1. 1,0 1,1 „Johann de Kalb“. American Battlefield Trust (англиски). Посетено на 2022-02-02.
 2. Buchanan 1997, p. 128
 3. „Johann Kalb | European military officer | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2022-02-02.
 4. Charlemagne Tower (1894). The Marquis de La Fayette in the American Revolution. J.B. Lippincott Company. стр. 186–189. ISBN 9780836959987.
 5. John Adams, Charles Francis Adams (1852). The Works of John Adams, Second President of the United States. Little, Brown. стр. 9.
 6. Charlemagne Tower (1894). The Marquis de La Fayette in the American Revolution. J.B. Lippincott Company. стр. 241. ISBN 9780836959987.
 7. Buchanan 1997, p. 169
 8. Griswold, Rufus Wilmot; Simms, William Gilmore; Ingraham, Edward Duncan (1856). Washington and the Generals of the American Revolution. J.B. Lippincott. стр. 271.
 9. „Johann DeKalb“. Find-a-Grave. July 29, 2000. Посетено на March 27, 2015.
 10. Gannett, Henry (1905). The Origin of Certain Place Names in the United States. Govt. Print. Off. стр. 103.
 11. „Baron De Kalb“. www.nps.gov. Посетено на May 28, 2017.
 12. „De Kalb, Baron Johann statue beside the State house in Annapolis, Maryland by Ephraim Keyser“. www.dcmemorials.com. Посетено на May 28, 2017.
 13. „Maryland State Art Collection: Sculpture, Baron Johann DeKalb“. msa.maryland.gov. Посетено на May 28, 2017.

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди