Јозеф Кабањ (слов. Jozef Kabaň, р. 4 јануари 1973 во Наместово, Словачка), е словачки автоконструктор. Ја започнал кариерата како дизајнер за Volkswagen. Во 2003 се префрлил во Audi каде работел како на надворешен дизајн. Во 2007 во Шеф на надворешен дизајн на Audi. Бил главен дизајнер на Volkswagen Lupo, SEAT Arosa, како и главен дизајнер на најбрзиот и најмоќниот автомобил на светот, Bugatti Veyron.

Јозеф Кабањ

Моментално работи како главен дизајнер на Škoda Auto[1].

Наводи уреди

  1. Галина, Ерик (24 декември 2007). „Кој е каде: Јозеф Кабањ назначен за главен дизајнер на Шкода“. Car Design News. Архивирано од изворникот на 2011-05-18. Посетено на 13 септември 2010. (англиски)

Надворешни врски уреди