Јелешка Река

река во Грција и Македонија
(Пренасочено од Јелашка Река)

Јелешка Река (лерински назив: Сакулева или Секулева, Сакулина (грчки: Σακουλέβας, Сакулевас) — река во западниот дел на Егејска Македонија (денес во Грција) и јужниот дел на Македонија.[1]

Јелешка Река
Сакулева
Florina-Sakuleva.jpg
Реката низ градот Лерин
Местоположба
Држава Грција и Македонија Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоБаба
Устие 
 • место
Црна Река, кај с. Брод, Општина Новаци
Големина на сливот876,8 км2
Особености на сливот
ТечениеЦрна РекаВардарЕгејско Море

Зафаќа сливно подрачје од 876,8 км2.[1] Претставува главна водна артерија на Леринското Поле.

ТечениеУреди

Реката извира од планината Баба и тече на исток во тесна длабока долина под името „Сакулева Река“, преминува во рамницата Пелагонија и тече низ градот Лерин. Потоа свртува на север, минува крај селото Сакулево (чие име го носи), преоѓа во Македонија и се влева во големиот свиок на реката Црна над селото Брод, Општина Новаци, каде е позната како „Јелешка Река“.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 34. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врскиУреди