Ѓорги Поп-Атанасов

(Пренасочено од Ѓорѓи Поп-Атанасов)

Ѓорги Поп-Атанасов — македонски теолог, професор и истражувач, историчар на книжевност, археограф, старословенист, доктор по филолошки науки и академик во МАНУ.

Ѓорги Поп-Атанасов
Роден/а10 ноември 1940
Македонија, Елешница, Разлошко, Пиринска Македонија
Занимањеисторичар на книжевност, теолог, археограф, старословенист

Живот уреди

Роден е во село Елешница, Разлошко, Пиринска Македонија. По стекнувањето богословско образование во Софија во Бугарија, работел во администрацијата на Неврокопската епархија во Благоевград, каде бил под постојани притисоци поради неговата македонска етничка припадност. Ваквите причини го натерале во 1972 година да емигрира во Република Македонија[1], каде се вработува во административните служби на Македонската православна црква во времето на Архиепископот Доситеј. Магистрирал и докторирал на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје[1]. За редовен член на МАНУ е избран на 4 јуни 2012 година.

Дело уреди

 
Книгата „Македонската глаголица“ (2015) од акад. Ѓорги Поп-Атанасов со детален приказ и објаснувања на сите глаголски букви и ракописи напишани и најдени во Македонија (кликнете за да ја отворите во целост)

Работел како редовен професор на Православниот богословски факултет во Скопје, каде предава староеврејски јазик а ги предавал и другите предмети од Стариот завет. Во својата истражувачка работа најголемо внимание им посветува на темите од областа на средновековното македонско книжевно наследство, поради што неговите бројни трудови се однесуваат на старата македонска книжевност[1]. Позначајни негови објавени дела се:

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Стојческа - Антиќ, Вера (2009). Македонска енциклопедија. 2. Скопје: МАНУ. стр. 1181. ISBN 978-608-203-023-4 (1) Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).