Лазарат

село во Албанија

Лазарат (на албански: Lazarati) е село во областа Ѓирокастро во јужна Албанија.

Лазарат
Lazarati

населено место
Lazarat.jpg
Лазарат Lazarati is located in Албанија
Лазарат Lazarati
Лазарат
Lazarati
Координати: 40°3′0″N 20°9′9″E / 40.05000° СГШ; 20.15250° ИГД / 40.05000; 20.15250Координати: 40°3′0″N 20°9′9″E / 40.05000° СГШ; 20.15250° ИГД / 40.05000; 20.15250
Земја Албанија
ОбластЃирокастро
Население (2011)
 • Вкупно2.801
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.6004
Рег. таб.GJ

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

ЛичностиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди