Wheels of Fire е име на двојниот албум снимен од групата „Cream“. Издавањето беше многу успешно, достигнувајќи го третото место во Обединетото Кралство и прво во САД.[3]

Wheels of Fire
Студиски албум / Албум во живо од Cream
Издаденавгуст 1968 (1968-08)[1]
СнименЈули, август 1967 во „IBC Studios“, Лондон
септември – октомври 1967, јануари – февруари, јуни 1968 во „Atlantic Studios“, Њујорк
8 и 10 март 1968, во „Winterland Ballroom“, Сан Франциско, Калифорнија
7 март 1968, во „The Fillmore“, Сан Франциско[1]
ЖанрБлуз рок, психоделичен рок, хард рок
Траење80:32
Издавачка куќа„Polydor Records“
ПродуцентФеликс Папаларди[1]
Cream“ — Хронологија
Disraeli Gears
(November 1967)
Wheels of Fire
(August 1968)
Goodbye
(March 1969)
Издадени песни од Wheels of Fire
 1. "„Crossroads“"
  Издадена: јануари 1969 (1969-01) (Само во САД)[2]
 2. "„White Room“"
  Издадена: јануари 1969 (1969-01)[2]

Албумот исто така беше издаден како „Wheels of Fire (In the Studio)“ и „Wheels of Fire“ (Live at the Fillmore) како два посебни албуми, издадени заедно, со слична уметничка изработка освен: во ОК, студио албумот беше испринтан во црно на алуминиумска фолија, додека албумот „Live at the Fillmore“ беше негативна слика на студио преработката. Во Јапонија, студио албумот беше црн на златна фолија, додека албумот во живо беше црн на алуминиумска фолија. Во Австралија, двете преработки беа ламинантни копии на јапонското издавање (во Австралија никогаш не беше издаден како двоен албум). Во 2003, албумот беше рангиран на 203 место на листата од 500 најдобри албуми на сите времиња на магазинот „Rolling Stone“.[4]

Обвивката беше дизајнирана од австралијански поп артист и дизајнерот на цртани Мартин Шарп, кој исто така ја дизајнираше корицата на албумот „Disraeli Gears“ и победи на натпреварот во Њујорк за најдобар дизајн на албум (анг.„New York Art Directors Prize for Best Album Design“) во 1969.

Список на песниУреди

Прв диск: Во студиото (In the Studio)Уреди

Страна 1Уреди

 1. „White Room“ - Џек Брус, Пит Браун – 4:58
 2. „Sitting on Top of the World“ - Волтер Винсон, Лони Четмон; аранжман на Честер Бурнет – 4:58
 3. „Passing the Time“ - Џинџер Бејкер, Мајк Теилор – 4:37
 4. „As You Said“ - Брус, Браун – 4:20

Страна 2Уреди

 1. „Pressed Rat and Warthog“ - Бејкер, Теилор – 3:13
 2. „Politician“ - Брус, Браун – 4:12
 3. „Those Were the Days“ - Бејкер, Теилор – 2:53
 4. „Born Under a Bad Sign“ - Букер Т.Џонс, Вилијам Бел – 3:09
 5. „Deserted Cities of the Heart“ - Брус, Браун – 3:38

Втор Диск: Во живо на ТВ „Fillmore“ (Live at the Fillmore)Уреди

Страна 3Уреди

 1. „Crossroads“" (Роберт Џонсон, преработена од Ерик Клептон) – 4:13 (снимена на 10 март 1968, во Винтерланд, Сан Франциско)
 2. „Spoonful“ (Вили Диксон) – 16:43 (снимена на 10 март 1968, во Винтерленд, Сан Франциско)

Страна 4Уреди

 1. „Traintime“ - (Брус) – 7:01 (снимена на 8 март 1968, во Винтерленд, Сан Франциско)
 2. „Toad“ (Бејкер) – 16:15 (снимена на 7 март 1968 во телевизиското шоу „The Fillmore“, Сан Франциско)

ЛичностиУреди

Позиции на музичките листиУреди

АлбумУреди

Година Табела Позиција
1968 „Billboard Hot 200“ #1[5]
1968 „R&B Albums“ #11[5]
1968 „UK Album Charts“ #7 (Single in the Studio), #3 (Double: Live And Studio)[6]

СингловиУреди

Година Сингл Позиција
„Billboard Hot 100“[7] „UK Top 40“[6]
1968 „White Room“ #6 #28
1969 „Crossroads“ #28 -

СертификатиУреди

Сертификатите се доделени од „RIAA“[8]

Организација Ниво Дата
„RIAA“ Злато 07/22/1968

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 (1997) Album notes for „Wheels of Fire“ by Cream [Копкатк диск]. ОК: „Polydor Records“ (531 812-2).
 2. 2,0 2,1 Стронг, Чарлс (2002) [Оригинално издадена во 1994]. Големата рок дискографија (изд. шест.). ОК: „Canongate Books“. стр. 323. ISBN 1-84195-312-1.
 3. Cream - the Band, The BBC.
 4. Wheels of Fire Архивирано 10 април 2010 г.., Rolling Stone.
 5. 5,0 5,1 http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:gifixqw5ldte~T50
 6. 6,0 6,1 http://www.everyhit.com/
 7. http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:gifixqw5ldte~T51
 8. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?table=SEARCH Type in "Cream under "Artist"

Надворешни врскиУреди