Vinterthrone се македонска блек метал група од Скопје. Постојат од 2002 година. Зад себе имаат едно демо и 2 снимки од живи настапи.[1] До сега имаат настапувано на Рок Фест 2004 и 2005, како и на Extreme Metal Masquerade фестивалот со групите Victim Yield и Embryotomy. По многубројни промени во поставата, во 2005-та групата ја сочинуваат четири члена:

Vinterthrone
логото на Vinterthrone
Животописни податоци
ПотеклоСкопје, Македонија
ЖанровиБлек метал
Период на активност2002-2007
ИздавачиHell Unleashed Records
СоработнициVictim Yield, Embryotomy, Timesand, Марас, Тремула
Членови
Бобан Николов
Златко Андоновски
Даниел Петровски - Балтик
Димитар Фабијаниќ
Некогашни членови
  • Хаџи - тапани

Дискографија

уреди
  • Духот на далечното минато (2004) (демо)
  • Unholy Rehearsals (2004) (демо)
  • Live In Skopje (2005) (албум во живо)
  • Live At Extreme Metal Masquerade (2005) (демо)
  • Hellfire's Trinity (2006) (сплит)
  • Клетва (2006) (студиски албум)
  • Throne of Darkness: Five Years In The Service of Satan (2008) (компилација)

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди