Сапуновидни

(Пренасочено од Sapindales)
Сапуновидни
Јасенолисен јавор (Acer negundo)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Сапуновидни
Dumortier
Фамилии

Во текстот.

Сапуновидните (науч. Sapindales) се ред на цветни растенија. Нејзини познати членови се цитрусите; јаворот, дивиот костен, личито и рамбутанот; мангото и индискиот орев; темјанот и измирната; махагонијата и нимот.

Системот APG II (2003) ги става во кладот еврозиди II (во розоди, во евдикотите), вклучувајќи ги следниве 9 фамилии:[1][2]

(со „+ ...“ = може да се смета за сегрегат на претходната фамилија)

Постариот Кронквистов систем (1981) ги разграничува поинаку, влучувајќи ги следниве фамилии:

Chloroxylon swietenia од фамилијата Седефчиња (Rutaceae)

Наводи уреди

  1. Muellner, A. N.; D. D. Vassiliades, and S. S. Renner (2007). „Placing Biebersteiniaceae, a herbaceous clade of Sapindales, in a temporal and geographic context“. Plant Systematics and Evolution. 266: 233–252. doi:10.1007/s00606-007-0546-x. |access-date= бара |url= (help)
  2. Stevens, P.F. ((2001-)). „[[Група за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија|Филогенија на скриеносемениците]]“. Missouri Botanical Garden. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help); URL–wikilink conflict (help)