Please Please Me е првиот албум на Битлси. Албумот излегува во продажба на 22 март 1963 во Обединетото Кралство. Албумот има 14 песни од кои 8 се напишани од Ленон/Мекартни. Албумот е снимен во Abbey Road Studios за само 9 часа и 45 минути. На албумот гитара свири Џорџ Харисон, ритам гитара и вокал Џон Ленон, бас гитара и вокал Пол Мекартни и тапани Ринго Стар. Продукцијата е на Џорџ Мартин кој на албумот свири и пијано. Албумот се наоѓа на 39-тото место на списокот на 500 најдобри албуми на сите времиња на списанието Rolling Stone.

Please Please MeУреди

Прв дискУреди

 1. I Saw Her Standing There
 2. Misery
 3. Anna (Go To Him)
 4. Chains
 5. Boys
 6. Ask Me Why
 7. Please Please Me

Втор дискУреди

 1. Love Me Do
 2. P.S. I Love You
 3. Baby It's You
 4. Do You Want To Know A Secret
 5. A Taste Of Honey
 6. There's A Place
 7. Twist And Shout