NGC 7274елиптична галаксија во соѕвездието Гуштер, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 7274


Соѕвездие Гуштер
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 24 м 11 с
Деклинација +36° 7' 35""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,5'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 20 септември 1876
Други ознаки UGC 12026, MCG 6-49-13, CGCG 514-26, NPM1G +35.0458

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7274 се споменува и како UGC 12026, MCG 6-49-13, CGCG 514-26, NPM1G +35.0458.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 20 септември 1876 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7274 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 7274 има привидни димензии од 1,5' х 1,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 24 м 11 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +36° 7' 35"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7274 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68770. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 123; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2746. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 778.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди