NGC 6415астеризам во соѕвездието Скорпија, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6415

{{{опис}}}

Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 44 м 18 с
Деклинација -35° 4' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 23' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 26 август 1826
Други ознаки ESO 393-?18, in Milky Way

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6415 се споменува и како ESO 393-?18, in Milky Way.

Откривање Уреди

Објектот е откриен на 26 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци Уреди

Податоци од набљудување Уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6415 е од видот *Grp.[1] NGC 6415 има само една позната привидна димензија, која изнесува 23'.[2]

Астрономски податоци Уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 44 м 18 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -35° 4' 0"".[3]

Други поделби Уреди

Проучување на NGC 6415 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 377; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7385. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

Користена литература Уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски Уреди