NGC 6147спирална галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6147
{{{опис}}}
Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 25 м 5,8 с
Деклинација +40° 55' 44"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 26 мај 1849
Други ознаки MCG 7-34-23

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6147 се споменува и како MCG 7-34-23.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 26 мај 1849 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6147 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 6147 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 25 м 5,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 55' 44".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6147 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 58077. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 80; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3065. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 743.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врскиУреди