NGC 5924спирална галаксија во соѕвездието Северна Круна, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 5924 {{{опис}}}
Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 22 м 2 с
Деклинација +31° 13' 57""
Положбен агол 12°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,3'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 10 јуни 1882
Други ознаки MCG 5-36-15, CGCG 165-43

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5924 се споменува и како MCG 5-36-15, CGCG 165-43.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 10 јуни 1882 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5924 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 5924 има привидни димензии од 0,8' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 22 м 2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 13' 57"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 12°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5924 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 54850. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 112; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2563. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 121.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди